Velikonocni prazdniny

Text dotazu

Dobry den, rada bych se zeptala, od kdy mají české děti velikonoční prázniny, jako jsou např letos - 2.a 3. dubna.
Jsou tyto volné dny před velikonocemi ve školách novinkou? Nebo snad začaly tyto volné dny vážící se k Velikonocům po roce 1989?

Odpověď

Dobrý den,
v současnosti je ústředním orgánem státní správy pro oblast školství Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy (dále jen MŠMT), které nejen řídí výkon státní správy ve školství, ale odpovídá i za stav, koncepci a rozvoj vzdělávací soustavy. MŠMT připravuje legislativní normy pro výkonné i operativní činnosti kam patří i organizace vzdělávání v regionálním školství a zpracovává a zveřejňuje termíny zahájení a ukončení školního vyučování každého školního roku a termíny školních prázdnin v základních školách, středních školách, základních uměleckých školách a konzervatořích na celém území ČR. Termíny jsou pro každý školní rok určeny ve formě závazného materiálu Organizace školního roku v základních školách, středních školách, základních uměleckých školách a konzervatořích, jež vydává MŠMT pod číslem jednacím a s datem vydání. V opatření je vždy určen začátek a konec prázdnin s jejich časovým vymezením, včetně termínu velikonočních prázdnin. Mimo tyto volné dny mají ředitelé kompetenci určit další volné dny po dohodě se zřizovatelem, které plynou ze zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon) v platném znění.