Vědma a astroložka

Text dotazu

Jaký je rozdíl mezi vědmou a astroložkou?

Odpověď

Dobrý den, slovo vědma bylo odvozeno od slov věděti, viděti. Užívá se pro označení ženy obdařené mocí věštit a čarovat. V ruském jazyce se slovo veďma užívá pro čarodějnici, věštkyni, věďmak označuje čarodějníka. Vědma vidí do budoucna, popřípadě umí čarovat. Je to žena, která byla obdařena zvláštními schopnostmi. Často ve své praxi užívá různé techniky a pomůcky - křišťálové koule, čtení z ruky, z karet, z kávové sedliny apod.
Astroložka se zabývá astrologií, sestavováním a výkladem horoskopů. Na základě zkoumání postavení planet, jejich poloh na obloze a výpočtů vztahů mezi nimi předpovídá budoucnost jednotlivce (ale i států, vztahů, zvířat...) a určuje povahu člověka, jeho silné i stinné stránky.

Pokud odhlédneme od toho, kdo se jak dívá na jednotlivé praktiky předpovídání budoucnosti, dalo by se říci, že vědma užívá více než astroložka svých zvláštních schopností. Astroložkou či astrologem se může stát v podstatě každý, neboť k sestavení horoskopu je zapotřebí ovládat matematiku, naučit se číst v astrologických tabulkách (efemeridech) a užívat správně již vyhotovené výklady.

Zdroje:
* Masarykův slovník naučný : lidová encyklopedie všeobecných vědomostí. díl 7. Š-Ž.  Praha : Československý kompas, 1933;
* Příruční slovník jazyka českého. díl IV. V Praze : Státní nakladatelství : Školní nakladatelství : SPN, 1951-1953 [správně 1954];
* HOLUB, Josef. Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. 2. vyd. Praha : SPN, 1978;
* BOGUN, Werner. Lexikon ezoteriky : od astrologie k zenu. 1.vyd. Praha : Volvox Globator, 2001. ISBN  80-7207-449-0 (váz.)