věcně uspořádané slovníky

Text dotazu

Dobrý den, zajimalo by mne, jestli existuje nejaky anglicky nebo nemecky (cizojazycni)slovnik podobny nasemu, Hallerovu \"Slovniku vecnemu a synonymickemu\", tedy takovy, kde by slova byla razena do skupin podle oblasti a ne podle abecedy, jak je to u slovniku obvykle. Predem dekuji za jakekoli informace.

Odpověď

Vážený pane, historicky vzato byly prvni slovniky neabecedni a tradice vecneho ci pojmoveho usporadani slovniku pokracuje do soucasnosti. Takovy slovnik ma samozrejme blizko k encyklopedii a vedeceke praci, protoze predpoklada urcite usporadani veci podle jejich povahy. Mezi takove knihy patri i prace J. A. Komenskeho, Janua Linguarum (Brana jazyku) nebo Orbis Pictus (Svet v obrazech): coz je slovnik take obrazovy a jeho cilem bylo ucit jazyk a zaroven seznamovat s usporadanim sveta.
V novodobe lexikografii byl dulezity vecne usporadany slovnik britskeho lekare Petera Marka Rogeta (Thesaurus of English Words and Phrases, 1852), vydavany v prepracovaneych vydanich i ve 20. stoleti. Od Rogeta se slovniky tohoto druhu nazivaji tezaurus (angl. thesaurus), a rada z nich nese v nazvu i Rogetovo jmeno (ac nejde o puvodni Rogetuv slovnik), napr. pomerne znamy Roget's International Thesaurus (1. vyd. 1922, 4. v. 1977). Z dalsich slovniku napr.:
Franz Dornseiff : Der Wortschatz nach Sachgruppen. Berlin 1934.
Tom McArthur : Longman Lexicon of Contemporary English. Harlow, Essex 1981.

Vyhodou takoveho slovniku ma byt to, ze umoznuje nalezt prislusne slovo podle pojmu, v tom je vhodny jako synonymicky slovnik, muze byt ale take vicejazcny. Casto vzbnasenou vyhradou vuci tomuto druhu usporadani je, ze je neprehledne, nebot veci, pojmy lze usporadat podle ruznych schemat a pri velkem poctu polozek je pak hledani obtizne. Dobry tezaurus proto obsahuje take abecedni rejstrik, nekdy muze byt kombinovano vecne trideni s abecednim (napr. v zahlavi zakladnich kategorii je uveden abecedni seznam slov).

V poslednich letech se vec posouva jinam diky vypocetni technice. Elektronicky slovnik muze vhodne kombinovat prednosti obou typu usporadani. Pojem tezaurus se take uziva v knihovnictvi pro systematicke vecne trideni (viz prislusne heslo (tezaurus) v bazi KTD - http://sigma.nkp.cz/F). Mezinarodni desetinne trideni bezne uzivane pro vecnou klasifikaci knih i pro tematicke usporadani knih v knihovnach vychazi z teto tradice.

Problematika i historie tezauru ci vecne usporadanych slovniku je dobre popsana v: Wörtebücher, Dictionaries, Dictionnaires. Ein internationales Handbuch zur Lexikographie. Handbücher zur Sprach-und Kommunikationswissenschaft ; sv. 5.1-5.3, Walter de Gruyter, Berlin, New York, 1989-1991. Heslo: The Thesaurus (anglicky), sv. 5.2. str. 1083-1094.

Doplnění:

Nejnovější tezaurus češtiny vyšel v roce 2007:

Tezaurus jazyka českého : slovník českých slov a frází souznačných, blízkých a příbuzných / Aleš Klégr. -- Vyd. 1.. -- Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny 2007. -- 1189 s. ; 25 cm