Vartýř

Text dotazu

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na význam slova "vartýř", které se zachovalo i v některých příjmeních.

Děkuji Vám za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

se slovem vartýř se v současné češtině již prakticky nesetkáte. Kdysi se ovšem používalo ve významu hlídač, stráže.

"†vartýř, vartéř, -e m. zast. a dial. hlídač, strážce. [Hejtman] nařídil vartýře, aby žádný do chalupy ani z chalupy nechodil. Pek. Jiní vartýři sousedští zastavili se na roze ulice Vodičkovic. Win. Vstoupil do brány domu, v němž desky zemské bytovaly. Pokynul rukou vartéři. Lid. nov."

Použité zdroje

Příruční slovník jazyka českého (1935–1957). http://psjc.ujc.cas.cz