úsloví "sbalit si svých pět švestek"

Text dotazu

Dobrý den, mohli by jste mi prosím vysvětlit úsloví "vzít si svých pět švestek"? Děkuji

Odpověď

Dobrý den, "sebrat si/sbalit si/vzít si svých pět švestek" se užívá pro člověka s nepatrným osobním majetkem, popř. pracovními nástroji, v důsledku vyhození odněkud, popř. nezdaru, zvláště z přechodného pracoviště, bydliště, místa návštěvy anebo shromáždit si, vzít si své věci (a odejít).  Úsloví "složil svých pět švestek" se užívá ve smyslu, kdy někdo zemře.

zdroj : Slovník české frazeologie a idiomatiky, Praha : Academia 1994
        J.Zaorálek : Lidová rčení, Praha : Academia, 2000