umělecká reprodukce

Text dotazu

Dobrý den, zajímal by mě výraz slova reprodukce, tedy umělecká reprodukce. Např. když umělec namaluje originál obrazu, tak jeho reprodukce znamená, že autor namaloval kopii? nebo ji zhotovil někdo jiný? Děkuji za vysvětlení.

Odpověď

Reprodukce, umělecká reprodukce

Jeden z mnoha obecných významů slova je napodobení, zachycení něčeho. V souvislosti s polygrafií a s výtvarným uměním jde o napodobení (a rozmnožení) originálu nebo předlohy (obrazu ap.) tiskem nebo jinou polygrafickou technikou; dále o technický postup k tomu sloužící a konečně také o samotný otisk (tisk) takto vzniklý (reprodukce obrazu). Pochází z latiny [lat. re - znovu, producere - tvořit].

Reprodukční postupy jsou odvozeny od tiskařských postupů. Původně se jako reprodukční techniky využívalo uměleckých grafických technik (dřevořez, linoryt, suchá jehla, mědiryt, rytina apod.), v moderní době se základem stala fotografie a fotochemická technika, která je dnes stále více nahrazována elektronickými postupy

Hranice mezi napodobeninou a kopií, ale také originálem není vždy jednoznačná. Zvlášť obtížné je rozlišení reprodukční a originální grafiky, často je to otázka definice. Reprodukční grafika se vyznačuje tím, že její tiskařský štoček nezhotovuje umělec, který vytvořil obrazový motiv, ale specialista na reprodukování obrazových předloh

Kopie uměleckého díla

1. nepůvodní dílo vytvořené přesným napodobením originálu, napodobenina (opak originálu) - kopie obrazu

2. podle nějakého vzoru nebo zároveň s ním mechanicky nebo hromadně vyrobený další exemplář

Na rozdíl od repliky není dílem umělce samého, nýbrž někoho jiného. Slouží k rozmnožování originálu, k nahrazení nedostupného originálu nebo ke studijním účelům. V době, kdy nebylo jiných rozmnožovacích možností nahrazovala kopie reprodukci. Autorskou kopii nazýváme replikou.

Replika

1. obměna uměleckého díla zhotovená umělcem, který zhotovil originál. Cílem přitom není absolutní podobnost s originálem. Vzniká zpravidla téměř současně s originálem, někdy i v několika exemplářích.

2. označení pro technicky hodnotné umělecké tisky

Dále je potřeba odlišit padělek (falzum) - jde o také napodobeninu uměleckého originálu (nebo napodobuje styl umělce), která se však vždy vědomě vydává za originál.

Literatura:

Akademický slovník cizích slov. 2. díl, L - Ž. Praha : Academia, 1995, s. 659. ISBN 80-200-0524-2.

BALEKA, Jan. Výtvarné umění : výkladový slovník (malířství, sochařství, grafika). Praha : Academia, 1997, s. 309. ISBN 80-200-0609-5.

MRÁZ, Bohumír. Mrázová, Marcela. Encyklopedie světového malířství. 2. přeprac. a dopl. vyd. Praha : Academia, 1988, s. 310.

Slovník spisovného jazyka českého. 2. díl, H-L. 2. nezm. vyd. Praha : Academia, 1989, 392-393.

Slovník spisovného jazyka českého. 5. díl, R-S. 2. nezm. vyd. Praha : Academia, 1989, s. 50, 51.

Universální lexikon umění : architektura, fotografie, grafika, malířství, osobnosti, sochařství, umělecká řemesla. Praha : Grafoprint-Neubert, 1996, s. 241, 394. ISBN 80-85785-46-3.

Universum : všeobecná encyklopedie ; 8. díl, R-So. Praha : Odeon ; Euromedia Group, 2001, s. 101. ISBN 80-207-1070-3.