Učení

Text dotazu

Dobrý den, jsem ve druháku na střední škole, a potřebovala bych od vás radu ohledně učení. Když máme psát test, učivo se naučím, většinou z něj dostanu i dobrou známku, ale problém je v tom, že za dva dny si nic z dané látky nepamatuji. Tudíž, moje otázka zní, jestli nemáte nějaké typy, jak se efektivně učit, abych si aspoň něco zapamatovala, děkuju mnohokrát.

Odpověď

Dobrý den,

ve Vašem případě jde pravděpodobně o trénink dlouhodobé paměti. Při učení se na zkoušky či testy jsme částečně pod stresem a využíváme pouze krátkodobou paměť. Po splnění úkolu si už pamatujeme jen malé množství.

Zasíláme tipy na několik knížek k tématu, které naleznete v našem fondu:

1. Efektivní učení : techniky přemýšlení, soustředění a komunikace s využitím myšlenkových map / Dagmar Chytková, Michal Černý -- 1. vydání V Brně : BizBooks, 2016 -- 158 stran ISBN 978-80-265-0479-5 Sign.: II 114037V1 učení ; tvořivost ; mentální mapa ; paměť ; cvičení ; kritické myšlení ; efektivní učení ; rozvoj myšlení ; trénink paměti
Aktivní a kritické myšlení. Kreativita a myšlenkové mapy. Paměťové techniky. Efektivní čtení. Self management - sebeřízení a organizaci času. Psaní poznámek i odborných textů. Učení se pomocí moderních technologií a prostřednictvím sítě. On-line práce na projektech. http://www.npkk.cz/kpwinsqlnpkk/zaznam.php?vers=3&detail_num=451836

2. Jak se snadno učit a více si pamatovat / Hans Christian Kossak ; [překlad Natalie Vrajová] -- 1. vyd. Praha : Grada, 2012 -- 216 s. -- cze ISBN 978-80-247-4009-6 (brož.) Sign.: II 109319V1 učení ; paměť ; cvičení ; technika ; rozvoj osobnosti
Tato kniha vám poradí, jak získat kontrolu nad svými pracovními a učebními návyky a jak se dále motivovat na cestě za novými vědomostmi. Je kurzem sebeorganizace, jenž vám pomůže učit se snadněji, efektivněji a bez zbytečných stresů. http://www.npkk.cz/kpwinsqlnpkk/zaznam.php?vers=3&detail_num=370586
3. Jak se učíme : překvapivá pravda o tom, kdy, kde a jak se učíme / Benedict Carey ; [překlad Romana Hegedüsová] -- 1. vyd. Brno : BizBooks 2015 -- 247 s. -- cze ISBN 978-80-265-0349-1 Sign.: II 112766V1 učení ; paměť ; mozek ; koncentrace ; rozvoj osobnosti
Kniha pro všechny, kdo se chtějí rychleji, lépe a radostněji učit. Poskytuje klíč, jak v životě plně využít vlastní potenciál. http://www.npkk.cz/kpwinsqlnpkk/zaznam.php?vers=3&detail_num=443356

4. Tajemství efektivního učení : dvakrát lepší výsledky s polovičním úsilím / Martin Krengel ; překlad Iva Michňová -- První vydání Praha : Grada Publishing, 2015 -- 232 stran -- cze ISBN 978-80-247-5543-4 Sign.: II 113463V1 učení ; myšlení ; koncentrace ; tvořivost ; paměť ; motivace ; cvičení ; rozvoj osobnosti ; management času
Zkušený autor přináší osvědčený systém učení, který vás v deseti krocích spolehlivě dovede k perfektním výsledkům u zkoušek, beze strachu a s mnohem menším úsilím než dříve. V knize vyvrací typické mýty o učení a představuje moderní triky pro snazší a efektivnější učení, lepší paměť a koncentraci i pro osvojení time managementu. Zjistíte, že více není při učení vždy lépe a že pochopit souvislosti a získat přehled je důležitější než přetěžovat se detaily. http://www.npkk.cz/kpwinsqlnpkk/zaznam.php?vers=3&detail_num=448143
5. Techniky učení : jak se snadněji učit a více si pamatovat / David Reinhaus ; [překlad Marie Voslářová] -- 2. vyd. Praha : Grada, 2013 -- 104 s. -- cze ISBN 978-80-247-4781-1 (brož.) Sign.: II 110889V1 učení ; strategie učení ; paměť ; motivace učení
Knížka je určena všem, kteří se chtějí snadněji a lépe učit a více si zapamatovat. Díky testu v knize zjistíte, jaký jste studijní typ a jaké metody učení jsou pro vás nejvhodnější. Dozvíte se, jak se správně motivovat, jak při učení ideálně postupovat a jak si vytvořit optimální studijní podmínky. Seznámíte se s osvědčenými technikami, jak se zorientovat v nových informacích a jak je strukturovat, s metodami rychlého čtení, myšlenkovými mapami a mnoha dalšími. http://www.npkk.cz/kpwinsqlnpkk/zaznam.php?vers=3&detail_num=417934