syžet, látka a motiv

Text dotazu

dobrý den, zajímala by mě přesná definice výrazů
syžet, látka a motiv v kontextu pohádek a lidové slovesnosti vůbec.
uz jsem nahlížela do knih:
j.v.propp:morfologie pohádky
a.aarne - s. thompson: typy ludovych rozpravok

Odpověď

Dobrý den,

na téma pohádka jsme zpracovávali několik dotazů v Ptejte se knihovny, viz archiv PSK http://www.ptejteseknihovny.cz/archiv . Konkrétně motiv v pohádce je zpracován v http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/aba001/2010/pohadkove-motivy/?searchterm=pohádk*.

Slovník literární teorie uvádí podrobné vysvětlení literárních pojmů, které Vás zajímají. Předpokládáme, že kontext těchto termínů v lidové slovesnosti je tématem nějaké Vaší školní nebo odborné práce.

Pohádkami se zabývalo a zabývá z různých hledisek mnoho literárních vědců.

Doporučujeme Vám některé z prací na toto téma, které byste mohla po prostudování do své práce využít.

ČERVENKA, Jan. O pohádkách. Sborník statí a článků. Praha: Státní nakladatelství dětské knihy, 1960. Signatura NK ČR 54 G 79562 (Např. příspěvek akademika Jiřího Horáka Česká pohádka v lidové a sběratelské tradice. S.25-60.) Pohádkám je věnována i diplomová práce. BRYCHNÁČ, Vlastimil. Česká pohádka.

Pokus o rozbor pohádky a vystižení hlavních tendencí jejího dějinného vývoje. Diplomová práce. Praha, 1954. Signatura NK ČR Dipl. 103

S. 109: fabule (z lat. fábula = vyprávění, bajka) - přirozená (empirická) řada událostí, popř. jednotlivá příhoda, kterou lze vyabstrahovat ze --syžetu...Rozdílnost binárních pojmů fabulace a syžetu dokresluje skutečnost, že mohou existovat formy bezfabulární, ale ne bezsyžetové....

S. 197: látka literárního díla

1. v poetice a formalistické estetice, která rozděluje dílo na látku a formu

- "souhrn členů estetického poměru"..., tedy mimoliterární skutečnost, sloužící autorovi prostřednictvím inspirace jako podklad pro tvůrčí formování (jako pramen)....

2. v literární komparistice a tematologii ... - označení pro významové komplexy...

S.236: motiv (z lat. motivus = uvádějící v pohyb a z franc. motif = popud,pohnutka)

1. v psychologii termín pro pohnutky lidského jednání. Podobně v literatuře ma literární postava nějaký motiv nebo důvod pro svůj čin; 2. v teorii literatury název nejjednodušší části slovesného uměleckého díla, která má ještě své -- téma, ale je již nerozložitelná obsahově....

S. 372: syžet (z franc. sujet = námět, látka, téma) - označení pro systém tematických složek (děje, postav, vnějšího prostředí, vypravěče), jak vyplývá z celkové konmstrukce a z celkového průběhu epického díla....

Zdroj: Slovník literární teorie. Praha: Československý spisovatel, 1984.