svatojánska noc

Text dotazu

Význam oslav svatojanske noci.

Odpověď

Dobrý den,

většina zdrojů uvádí, že svatojánská noc se slavila v předvečer svátku sv. Jana Křtitele, tzn. z 23. na 24. června. Svatojánská noc se pojí s oslavami slunovratu, které mají původ již v pohanských dobách. V noci ožívaly tajemné bytosti a země vydávala své poklady. K nalezení pokladu bylo zapotřebí kouzelné kapradí, které vydávalo zlatou záři. Součástí oslav bylo také pálení svatojánských ohňů, přes které přeskakovali mládenci. Téhož večera trhaly dívky devatero kvítí, ze kterého pletly věnec.
Věnec si dala dívka pod polštář a věřila, že se jí bude zdát o jejím budoucím ženichovi.
Informace a doporučenou literaturu k této problematice můžete také najít v archivu dotazů služby Ptejte se knihovny, do pole "hledaných slov" stačí zadat heslo svatojánská noc.

Použití literatura:
http://www.vmp.cz/archiv/akce2003/cerven.htm
http://www.ceske-tradice.cz/catalog/article_prehled.php?cPath=0_150_266&tree_id=3&par_cat=0

Český rok na vsi a ve městě : [české a moravské zvyky, svátky, tradice, pověry, pranostiky, zábava, radost z vaření a jídla, tajemné příběhy a dávné legendy] / Pavel Toufar ; [text je doplněn ilustracemi Mikoláše Alše a dalších autorů]. -- Vyd. 1.. -- Třebíč : Akcent, 2004. -- 2 sv. : il. ; 24 cm