Statická elektřina

Text dotazu

Dobrý den,

doma máme velmi nebezpečnou sedačku. Po chvilce ležení pravidelně naakumuluji statickou elektřinu, která se při následném doteku kovového zábradlí, dalšího člověka apod. vybije - dostanu velkou ránu. Může za to možná použitý molitan v sedačce, někdy to zhoršuje potah, někdy použité oblečení. Ale pokaždé se bát čehokoliv dotknout je strašné.

Co mohu udělat, aby nedocházelo k těmto nepříjemným statickým výbojům? Nějaká přísada k praní, ověřený antistatický sprej, uzemnění zábradlí či potahu sedačky ...?

Odpověď

Statická elektřina je vlastně elektrický náboj nashromážděný na površích různých těles a předmětů, který se může vytvářet různými způsoby (např. třením).
Jakým způsobem se chránit proti statické elektřině je popsáno v mnoha článcích na internetu. Pokusila jsem se vám hlavní body shrnout:
Jednou z věcí, které statickou elektřinu ovlivňují, je vlhkost vzduchu. V optimálním případě by měla být kolem šedesáti procent. Náboj může také vznikat pokud chodíte v botách s gumovými podrážkami po zátěžovém koberci (obojí dvojí je z umělých látek a špatně vede elektřinu, náboj se tudíž hromadí). Doporučila bych nosit oblečení z přírodních látek a na sedačku umístit třeba bavlněný přehoz, nebo změnit potah. Pomáhá i aviváž nebo antistatický sprej. Poněkud extrémní možností je se při pobytu na sedačce uzemnit pomocí nějakého vodivého materiálu k nejbližší kovové uzemněné konstrukci (např. k topení).
Pokud ani jedna z uvedených možností hromadění elektrického náboje neovlivní, nejlepší by pravděpodobně bylo vyměnit sedačku.