Soupis poddaných podle víry - jméno Šplíchal

Dobrý den, můžu Vás požádat o odpověď, zda se v "Soupisu poddaných podle víry z roku 1651 - Chrudimsko" nachází jméno Šplíchal (Šplýchal). V případě, že ano i o výpis? Jméno by se mělo vyskytoval v obci Desná (asi panství Litomyšl), možná i v Dolním Újezdu a Budislavi. Děkuji za odpověď.

příjmení Šplíchal (Šplýchal) bylo  v oblasti kolem Litomyšle poměrně časté. Dle rejstříku k Berní rule z roku 1653 žili na Chrudimsku následující chalupníci a sedláci s tímto příjmením:

* Šplíchal, Jakub, Ch, Desná, Mladočov, Litomyšl (panství),  Litomyšl (soudní okres), sedlák

* Šplíchal, Jan, Ch,  Horní Sloupnice,  Litomyšl (panství), Litomyšl (soudní okres), zahradník

* Šplíchal, Jan, Ch, Desná, Mladočov, Litomyšl (panství), Litomyšl (soudní okres), sedlák

* Šplíchal, Matěj, Ch, Telecí,  Polička (panství), Polička (soudní okres), sedlák

*Šplíchal, Vavřinec, Ch, Lubná, Litomyšl (panství), Litomyšl (soudní okres), sedlák

* Šplíchalů, Ch, Trhová Kamenice, Nasavrky (panství),  Nasavrky (soudní okres), pustý

* Šplýchal, Jan, Ch, Dobříkov, Vysoké Mýto (panství),  Choceň (soudní okres), chalupník

* Šplýchal,  Jiřík, Ch, Svinná, Litomyšl (panství), Litomyšl (soudní okres), sedlák

* Šplýchal, Pavel, Ch, Pazucha, Litomyšl (panství), Litomyšl (soudní okres), sedlák

Samotná berní rula pro tuto oblast nebyla prozatím tiskem vydána. Dostupná by měla být k nahlédnutí v Národním archivu.

Ani z druhého Vámi zmíněného zdroje, tedy Soupisu poddaných podle víry z roku 1651, Vám bohužel nemůžeme nabídnout více informací. V tomto případě není v soupisu uvedena obec Desná. Nalézt zde můžete pouze záznamy k obci  Dolní Újezd (z Vámi zmíněných), kde se ovšem příjmení Šplíchal v roce 1651 nevyskytovalo.

Použité zdroje:

* ČERVENÝ, Václav, ed. a ČERVENÁ, Jarmila, ed. Berní rula: generální rejstřík ke všem svazkům (vydaným i dosud nevydaným) berní ruly z roku 1654 doplněný (tam, kde se nedochovaly) o soupis poddaných z roku 1651. 1. vyd. Praha: Libri, 2003. 2 sv. ISBN 80-7277-058-6.

* MATUŠÍKOVÁ, Lenka a PAZDEROVÁ, Alena. Soupis poddaných podle víry z roku 1651. Chrudimsko. Vyd. 1. Praha: Státní ústřední archiv, 2001. 3 sv. (386 s., s. 387-772, 773-1156). ISBN 80-85475-74-X.

Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie

18.10.2017 08:48