Soupis poddaných podle víry 1651

Text dotazu

Dobrý den,

Byl bych Vám velmi vděčen, kdybyste mi mohli poradit, kde najít soupisy
poddaných podle víry žíjících v následujících obcích:

Bukovina u Pecky - okr. Nová Paka
Uhlíře
Česká Proseč
Levínská Olešnice (Volešnice Levinská)
Nová Paka
Oustí (Ústí) - okr. Nová Paka
Přibyslav (Přibyslavsko) - okr. Nová Paka Vrchovina - okr. Nová Paka
Levínská Olešnice (Volešnice Levinská)

Většina patřila k panství Kumburk a domníval jsem se, že budou v publikaci
"Soupis poddaných podle víry z roku 1651 : Hradecko-Bydžovsko", zpracovaly
L. Matušíková, Z. Kukánová, M. Zahradníková Praha : Státní ústřední archiv,
2000.

Požádal jsem známého, jestli by mi udělal kopii příslušných stránek, ale on
mi sdělil, že tam našel pouze Bukovinu a Uhlíře, ale ostatní obce tam
nenašel. Děkuji předem za Vaši pomoc.

Odpověď

Dobrý den,

v Soupisu poddaných podle víry z roku 1651 (Hradecko-Bydžovsko) jsou uvedeny opravdu pouze zmíněné dvě vesnice, tedy Bukovina a Uhlíře. Příčina může tkvět v tom, že uvedené dvě vesnice patřily k jinému panství než ostatní zmíněné. Uhlíře, Bukovina a dle rejstříku Berní ruly i Přibyslavsko patřily k panství Bělehrady - panství Vilíma Lamboje. Všechny ostatní uvedené vesnice přináležely k panství Kumburk.

"Soupis vyhotovovaly na jednotlivých panstvích vrchnostenské kanceláře, v královských městech kanceláře městské, z poddanských měst je vyhotovovala pouze některá, za ostatní tak činila vrchnost. Většina panství a statků splnila požadavky patentu do léta 1651. Před ukončením celé akce však vydala místodržitelská kancelář 3. června 1651 další patent, jímž upouštěla od podrobné formy soupisu a nařizovala vypracovat pouze sumární výkaz nekatolických osob. Proto nebyl na některých panstvích soupis vyhotoven vůbec, na některých byl sice vyhotoven, ale nebyl odeslán a zůstal uložen ve vrchnostenské kanceláři. Situace se různí kraj od kraje, v některých případech je nemožné s určitostí zjistit, zda byl soupis pořízen a z nějakého důvodu se nedochoval, či zda nebyl pořízen vůbec." (Soupis poddaných podle víry z roku 1651. 2., dopl. vyd. Praha : Národní archiv, 2005.)

Z panství Kumburk není v soupisu uvedena žádná obec, je tedy pravděpodobné, že se jedná o výše zmíněný případ panství, které nedodalo soupisové podklady, či se tyto záznamy nedochovaly.

Zmíněné obce, i se soupisem zde žijících rolníků, chalupníků a hospodářů, můžete ovšem nalézt v Berní rule z roku 1654:

* Berní rula. Sv. 13, Kraj Hradecký. 2. díl. 1. vyd. Praha : SPN, 1954.

Pro dohledávání osob podle příjmení můžete využít i rejstřík:

* ČERVENÝ, Václav. Berní rula : generální rejstřík ke všem svazkům (vydaným i dosud nevydaným) berní ruly z roku 1654 doplněný (tam, kde se nedochovaly) o soupis poddaných z roku 1651. 1. vyd. Praha : Libri, 2003. ISBN 80-7277-058-6 (sv. 1-2 : váz.).