sociálně diskuzní komedie

Text dotazu

Dobrý den, při studiu života George Bernarda Shawa jsem narazila na to, že tvořil podle koncepce tvz. sociálně diskuzní komedie. Bohužel, nemůžu nikde najít více, čím se koncepce zabívá, oč vlastně jde. Mohli by jste mi s tímto pomoci?
Předem děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

všechny zdroje, které máme k dispozici,  téměř doslova citují jeden pramen, jakousi definici sociální diskuzní komedie, viz níže.

Bernard Shaw se stal zakladatelem moderního anglického dramatu, své hry tvořil podle vlastní koncepce tzv. sociálně diskuzní komedie. Přivedl na scénu dramatickou debatu, osvětlující ústřední myšlenku hry ze všech stran v náhlých a překvapivých zvratech. K tištěným vydáním svých her psal podrobné předmluvy, vlastně eseje o jejich hlavních myšlenkách, které obsahují sarkastickou kritiku viktoriánské morálky a zbídačování člověka. Díky podrobným scénickým poznámkám se jeho hry výborně čtou jako literatura. Jsou napsány s nenapodobitelnou elegancí, která byla ostatně tou jedinou elegancí, jakou vyznával. Roku 1925 obdržel Shaw Nobelovu cenu za literaturu "...za idealismus i humanitu jeho literárního díla, jehož svěží satira často v sobě zahrnuje osobitou poetickou krásu" (citace z odůvodnění Švédské akademie).

Po politickém fiasku se navrátil k literární tvorbě, avšak ani jeho první romány nebyly přijaty s kladnou odezvou. Vrcholem jeho tvorby byly divadelní hry, díky kterým se stal, po Willamu Shakespearovi, nejvýznamnějším dramatikem anglických dějin a zakladatelem moderního divadla. Ve svých kusech využíval vtipu se satirickým podtextem a zavedl na jeviště i divadelní debatu, která měla ozřejmit divákům hlavní myšlenku v místech hry, kde byla dominantní zápletka či dějový zvrat. Do divadelní terminologie zavedl pojem sociálně diskusní komedie.

G. B. Shaw se stal tvůrcem sociálně diskusní komedie, uvedl na scénu dramatickou debatu, hledící na ústřední myšlenku hry z různých pohledů.

"Své hry Shaw tvořil podle své koncepce tzv. sociálně diskuzní komedie a přivedl na scénu dramatickou debatu, osvětlující ústřední myšlenku hry ze všech stran v náhlých a překvapivých zvratech. Novinkou byly také jeho důkladné předmluvy k tištěným vydáním jeho her, což jsou vlastně eseje o jejich hlavních myšlenkách a obsahují ostrou kritiku viktoriánské morálky a zbídačování člověka. Celým svým dílem Shaw směřoval ke kritickému hodnocení společnosti, kterou vidí pod zorným úhlem palčivých sociálních otázek a svého pokrokového zaměření."

V Národní digitální knihovně v systému Kramerius na www.nkp.cz  jsme našli následující  články, které lescos o tvorbě G. B. Shawa dokládají. Zvlášť článek Emila Felixe (druhý odkaz) popisuje prostředky, které autor používal při tvorbě. Články si můžete přečíst v plných textech v NK ČR v Referenčním centrum a to denně kromě neděle od 9 do 19 (s platným čtenářským průkazem).

http://kramerius.nkp.cz/kramerius/handle/ABA001/5866126

http://kramerius.nkp.cz/kramerius/handle/ABA001/8920785

http://kramerius.nkp.cz/kramerius/handle/ABA001/32045718

http://kramerius.nkp.cz/kramerius/handle/ABA001/3207094

http://kramerius.nkp.cz/kramerius/handle/ABA001/31991286