Smart Casual

Text dotazu

Dobrý den, jsem pozvaná s manželem na večírek. Na pozvánce je oděv označen jako SMART CASUAL. Poradte mi prosím jaký oděv je vhodný. Večírek se koná v jednom Pražském klubu ve večerních hodinách. Děkuji

Odpověď

Dobrý den, termín smart casual pro tzv. dress code znamená přibližně neformální a elegantní. Tomu odpovídá i zavedený význam termínu. Ladislav Špaček k tomu uvádí: "Pro večírek se hodí i méně obvyklé varianty oblečení, jako je smart casual: módní neformální oblečení, například košile se zajímavým límečkem, bez kravaty nebo se šátkem, v létě světlé nebo proužkované sako, blejzr a světlé kalhoty, mokasíny bez ponožek, ženy si vezmou módní hit sezóny. (s. 170)

... Ženy mají velmi široký repertoár, zde jsou na místě capri, značkové džíny, delší šortky nad kolena s puky, doplněné kabátkem stejné barvy, minisukně. (s. 216)

Vernisáže uměleckých expozic a křty knih nebo hudebních nosičů bývají spíš bohémskou záležitostí, a proto bychom měli přijít v oblečení, pro které se užívá označení smart casual - módní a neformální." (s. 235)

Pramen: L. Špaček, Nová velká kniha etikety, Praha: Mladá fronta, 2008.

Přejeme hezkou zábavu.