Slovotvorba

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co je to kmenotvorná přípona? Dále pokud chci rozčlenit slovo učitelka- \"uči\" je kořen, \"tel\" je slovotvorná přípona a další slovotvorná přípona je \"ka\" (maskérka, prodavačka atd), nebo je přípona pouze \"k\" a \"a\" je koncovka? Děkuji za odpověď

Odpověď

Slovnik spisovne cestiny pro skolu a verejnost. Praha: Academia, 1994.
uvadi na str. 595:
-ka = pripona, (podobne jako -ek, -ko)
uci - tel (pripona podstatneho jmena)
na str.594:
ucitel - ka (pripona u slov prechylenych (jmena zenskych bytosti od muzskych) a mladat.
Slova vznikaji z koren + tzv. kmenotvorna pripona
o kmeni hovorime predevsim u sloves, u podstatnych jmen pri tvoreni slov ze slovesnych tvaru (nazvy cinitelske).

Tvorenim slov se mimo jine zabyvaji napr. tyto prirucky:
DOKULIL, M.: Tvoreni slov v cestine 1. Praha: Academia, 1962.
DANES, F., DOKULIL, M., KUCHAR, J. a kol.: Tvoreni slov v cestine 2. Odvozovani podstatnych jmen. Praha: Academia, 1967.
Vas dotaz je urcen spis odbornikum na jazyk cesky. Doporucujeme obratit se na nasledujici adresu: http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna.