slovo "seč"

Text dotazu

Dobrý den, prosím Vás vysvětlení výnamu slova "seč". Mnohokrát děkuji.

Odpověď

Dobrý den, slovo "seč" může být starým spojením předložky s a akuz.zájmena co užívané ve spojení "seč mohl", "seč bylo v jeho silách" apod. Původní tvar naleznete ve Stručném etymologickém slovníku jazyka českého. Dále to může být slovo odvozené od slovesa "sekati" - např. seč - prudký boj; seč, sečení - kosení (trávy, obilí); seč - mýtina či seč - pěstební nebo těžební zásah, při kterém se kácejí určité stromy. Slovo je všeslovanské, základem je kořen sek-, souvisí i s latinským slovem secare.
S dotazy na český jazyk se můžete obracet také na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR: http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna

Použitá literatura:
* HOLUB, Josef. Stručný etymologický slovník jazyka českého : Se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. 1.vyd. Praha : SPN, 1967.
* MACHEK, Václav. Etymologický slovník jazyka českého. Fotoreprint 3. vyd. z roku 1971. Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1997.
* Příruční slovník jazyka českého. díl V. S-Š. V Praze : Státní nakladatelství : Školní nakladatelství : SPN, 1935-1957.
* Slovník spisovného jazyka českého. sv.V. R - S. 2., nezměněné vyd. Praha : Academia, 1989.