slovo sacný

Text dotazu

Párkrát jsem slyšela použít slovo sacný -nejspíš ve smyslu dychtivý ,lačný, ale nemohu to v žádných slovnících najít. Dá se to někde písemně dohledat? děkuji

Odpověď

Dobrý den,

 termín sacný jsme nikde nenašli. Občas se sice vyskytne, ale jako část přídavného jména např. mesacný (slovensky měsíční např. příjem). Pokud byste měla přímo nějaký příklad, který by použití v souvislosti mohl upřesnit, napište.

Mohlo by se jednat, podobně jako u slova níže, o nářečný termín casný (casně, casnost) = zvědavý, všetečný (východočesky), cacný

Zdroj: TRÁVNÍČEK, František. Slovník jazyka českého. Praha: Slovanské nakladatelství, 1952.

Podobný  je nářečný výraz, viz níže

cacký (též sacký) - saský; cacký šátek - velký červený květovaný šátek, uvazovaný "na babku" tak, že jeden cip splýval na prsa a jeden na záda cák - copak

Zdroj: NOVÁKOVÁ, Teréza. Na Librově gruntě. Praha: Mladá fronta, 1957.

S. 185

http://kramerius4.nkp.cz/search/handle/uuid:38f77120-09c3-11e3-9439-005056825209