slovo kapitalista

Text dotazu

Dobrý den,
mohla bych se prosím zeptat na původ a význam slova kapitalista? Kdy se
poprvé toto označení, a v souvislosti s čím, objevilo?
Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

kapitalista je označení pro člověka, který "vyznává" kapitalismus, tj. společenský řád založený na soukromém vlastnictví výrobních prostředků. Z etymologického pohledu je slovo odvozeno z "kapitál", které má původ v latinském "capitalis"= hlavní - "caput"= hlava; označuje "hlavní, základní jistina".

Kapitalista žije v systému, v němž se zboží a služby, včetně nejzákladnějších životních potřeb, produkují pro směnu se ziskem, kde se jako zboží na trhu prodává dokonce i pracovní síla a kde jsou všichni ekonomičtí aktéři závislí na trhu. To platí nejen o pracovnících, kteří musí prodávat svou pracovní sílu za mzdu, ale také o kapitalistech, kteří závisí na trhu při nákupu vstupů, včetně pracovní síly, a při prodeji své produkce za účelem zisku. Tento výrazný systém tržní závislosti znamená, že základními pravidly jsou konkurence a maximalizace zisku. V důsledku těchto pravidel je kapitalismus systém, který je jedinečným způsobem popoháněn ke zlepšování produktivity práce technickými prostředky. Je to také systém, v němž hlavní objem práce ve společnosti vykonávají nemajetní námezdní pracovníci, kteří musí prodávat svou pracovní sílu výměnou za mzdu, aby získali prostředky potřebné k životu i samotné práci. Produkce zboží a služeb je fakticky podřízena produkci kapitálu a kapitalistického zisku.

Jinými slovy, základním cílem kapitalistického systému je produkce kapitálu a jeho vlastní expanze.

Názory, kdy vlastně vznikl kapitalismus, se různí. Někteří autoři se domnívají, že kapitalismus tu neustále je a jediné, co potřebuje je, aby byl zbaven okovů - např. feudalismus, politická pouta v podobě omezení autokratického státu; kulturní či ideologická, např. sektářství. Tato a další omezení omezují svobodný pohyb "ekonomických" aktérů - "ekonomické" je v těchto formulacích ztotožněno se směnou nebo trhy; a právě zde můžeme odhalit domněnku, že zárodek kapitalismu je obsažen v těch nejprimitivnějších aktech směny, v jakékoli obchodní nebo tržní činnosti.

Tato domněnka je spojena s druhým předpokladem: že dějiny jsou skoro přirozeným procesem technického vývoje. Tak či onak, kapitalismus se objevuje víceméně přirozeně tehdy a tam, když a kde dosahují rozšuřující se trhy a technický rozvoj správnou úroveň a umožní tím akumulaci dostatečného bohatství, které lze pak se ziskem opět investovat. Tento pohled tedy nabízí další možnost vzniku kapitalismu - s průmyslovými a technickými revolucemi.

Jak tedy vidíte, názory na vznik kapitalismu se různí a tvrzení či alespoň domněnky, kdy a v souvislosti s čím bylo poprvé použito slovo "kapitalista", jsme bohužel nikde nenašli. Služba Ptejte se knihovny z časových důvodů nemůže pročítat a podrobně procházet všechny dokumenty relevantní dotazu, ovšem na zběžný pohled jsme tuto informaci v projitých publikacích neobjevili (jejich přehled v seznamu použité literatury na konci odpovědi).

Doporučujeme Vám projít tyto a další publikace, které se týkají dějin kapitalismu či jeho principů fungování, zda byste v nich nenašla odpověď. S dotazem se také můžete obrátit na další knihovny, které jsou oborově zaměřené:

Bankovní institut - vysoká škola - odborná knihovna: https://www.ambis.cz/knihovna-praha

Vysoká škola ekonomická - knihovna: https://knihovna.vse.cz/

Vysoká škola finanční a správní - knihovna: https://www.vsfs.cz/?id=1024

Použitá literatura:

* WOOD, Ellen Meiksins. Původ kapitalismu: delší pohled. [Praha]: Svoboda Servis, 2011. 177 s. SOK; sv. 10. ISBN 978-80-86320-70-0.

* SCHUMPETER, Joseph Alois. Kapitalismus, socialismus a demokracie. Brno: Centrum pro studium demokracie a kultury (CDK), 2004. 470 s. Klasikové společenských věd. ISBN 80-7325-044-6.

* FIALOVÁ, Helena; JELEN, Jiří. Malý ekonomický slovník. 1. vyd. Karviná: Ecomix-OK, 1991. 120 s. ISBN 80-900362-6-0.

* ECHAUDEMAISON, Claude-Daniele et al. Slovník ekonomie a sociálních věd. 1. vyd. Praha: EWA, 1995. 419 s. ISBN 80-85764-13-X.

* ŽÁK, Milan, ed. a kol. Velká ekonomická encyklopedie. Praha: Linde, 1999. 806 s. ISBN 80-7201-172-3.

* VLČEK, Josef aj. Výkladový lexikon pojmů tržní ekonomiky. [Praha]: Victoria Publishing, 1992. 215 s. ISBN 80-85605-26-0.