slovní spojení anno dazumal

Text dotazu

Dobrý den, s úvodní pochvalou této užitečné webové službě veřejnosti pozdravuji z jihu Čech a prosím o laskavou vysvětlivku, týkající se slovního spojení \"anno dazumal\".A v jakých širších souvislostech se užívá,resp. ji lze užít.

Odpověď

Dobrý den, slovní spojení anno dazumal se používá spíše hovorově ve významu tehdy, tenkrat, dávno, kdysi, za dávných časů, za starých časů, léta Páně.

Anno, anno roku A. dazumal před lety, tenkrát, kdysi (S.97) dazumal příslovce, das war anno d. (S.343)
Zdroj: Nemecko-cesky slovnik. Praha: Statni pedagogicke nakladatelstvi Nakladatelstvi Fortuna, 1998. D.1. A-L.

anno dazumal , hovorové, kdysi dávno
Zdroj: Akademicky slovnik cizich slov. Praha: Academia, 1995. D.1. A-K.

Pokud potřebujete ještě přesnejší informace o tomto spojení, doporučujeme obrátit se na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV CR http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna .