Slované - pravlast

Text dotazu

Dobrý den! Ráda bych se dozvěděla, kde je pravlast slovanů, jelikož to nemůžu nikde najít.

Odpověď

Dobrý den, první doložené zprávy o Slovanech jsou z počátku 6. století n. l. V průběhu 6. století pak Slované postupně pronikají do střední Evropy a na Balkán. Podle archeologických nálezů se na vzniku Slovanů podílely kulturní okruhy na horním Dněpru a Dněstru.
Otázka pravlasti Slovanů je nejasná a dodnes není jednoznačná odpověď. Etnogeneze Slovanů snad začala podle Lutovského (viz níže, heslo etnogeneze) někdy v polovině 1. tisíciletí př. n. l. někde na území východní Evropy.
Doložena je expanze v 6. st. n. l., jejím východiskem bylo zřejmě teritorium mezi Vislou, Bugem a Dněprem.

Některé hypotézy a odkazy na literaturu nejdete na adrese: http://web.quick.cz/v.sidlova/zed/clanky/slovane.html

Další literatura:
Encyklopedie slovanské archeologie v Čechách, na Moravě a ve Slezsku / Michal Lutovský. -- 1. vyd.. -- Praha : Libri, 2001. -- 431 s. : il., portréty, mapy, plány ; 27 cm zde heslo etnogeneze

Slované / Magdalena Beranová. -- 2., přeprac. vyd., V Libri 1.. -- Praha : Libri, 2000. -- 311 s. : il. ; 21 cm