seminář/proseminář

Text dotazu

Dobrý den,

poraďte mi prosím, jaký je rozdíl mezi seminářem a prosemináře.

Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

proseminářem je nazýván přípravný seminář. Zvláště na vysokých školách se jedná o seminář  trvající alespoň jeden semestr, který uchazeče (začátečníka) připravuje na práci  v řádném semináři.

 Slovo seminář je užíváno v několika možných významech:
1) vysokoškolské cvičení doplňující jako forma výuky univerzitní přednášky a učící samostatné práci
2) kurz, forma školení, při kterém se účastníci aktivně podílejí na vyučování (referáty, diskuse apod.)
3) instituce při některých vysokoškolských oborech s knihovnou, studovnou apod. pro posluchače
4) katolický bohoslovecký ústav, alumnát

Použité zdroje

* PETRÁČKOVÁ, Věra a kol. Akademický slovník cizích slov: [A-Ž]. 1. vyd. Praha: Academia, 1997. 834 s. ISBN 80-200-0607-9.
* KLIMEŠ, Lumír. Slovník cizích slov. 6., přeprac. a dopl. vyd. Praha: SPN, 1998. xxviii, 862 s. Odborné slovníky. ISBN 80-04-26710-6.
* Slovník spisovného jazyka českého: http://ssjc.ujc.cas.cz/
*Příruční slovník jazyka českého (1935–1957): http://bara.ujc.cas.cz/psjc/