sčítací operáty pro město Skuteč

Text dotazu

Kde se nachází sčítací operáty r. 1850-1910 pro
město Skuteč, okr. Chrudim?
V SOkA Chrudim se nenachází.

Odpověď

Dobrý den,

bohužel se nám nepodařilo přímo identifikovat, ve kterém archivu jsou uložené sčítací operáty města Skuteč. Sčítací operáty z let 1857, 1869, 1880, 1900, 1910 a 1921 by měly být součástí písemností okresních archivů, konkrétně úřadů. Popisné archy bývají uspořádány abecedně podle soudních okresů, v rámci obcí pak podle čísel popisných. Písemnosti okresních úřadů nejsou zachovány v úplnosti a rozsahy ztrát nelze obecně vyjádřit.

Skuteč náležela v roce 1850 do okresu Skuteč, v letech 1869, 1880, 1890 a 1900-1930 pak do okresu Vysoké Mýto, a to pod názvem Skutče (1850, 1869, 1890) nebo také Skuč (1880). Doporučili bychom Vám proto také kontaktovat Státní okresní achiv Ústí nad Orlicí (http://195.113.185.42/usti/index.htm ), kde je uložen fond "Okresní úřad Vysoké Mýto". Podle popisu fondu v databázi Archivní fondy a sbírky v České republice by jeho součástí měly být i informace ze sčítání lidu, k těmto dokumentům je zpracován i speciální inventář. Podrobnější popis fondu naleznete ve zmíněné databázi (http://www.mvcr.cz/clanek/archivni-fondy-a-sbirky-v-ceske-republice.aspx , databáze - http://aplikace.mvcr.cz/vozidla/peva/index.php ), do pole "Původce fondu" stačí zadat dotaz Okresní úřad Vysoké Mýto. Obdobně je v SOkA Chrudim uložen fond "Okresní úřad Skuteč" z let 1855-1868, který jste pravděpodobně prošel. Více podrobnějších a odbornějších informací by Vám nejspíše mohli poskytnout přímo pracovníci archivu.

použité zdroje:

* Sborník učebních textů kurzu pro začínající rodopisce. V Praze : Česká genealogická a heraldická společnost, 2005. s. 83. ISBN 80-239-7816-0.

* Historický lexikon obcí České republiky 1869-2005. II.díl. Praha : Český statistický úřad, 2006. s. 476. ISBN 80-250-1311-1.

* Retrospektivní lexikon obcí Československé socialistické republiky 1850-1970. Díl II, Svazek 1. Praha : Fed. stat. úřad : SEVT, 1978. s. 483.

* http://www.genea.cz/informace/stara-genea/genealogicka-prirucka/#kap21