S poctivostí nejdál dojdeš

Text dotazu

Dobrý den,
na Vašich stránkách jsem nalezla, že zodpovídáte dotazy na vysvětlení přísloví. Nejsem si jistá, na kterou přesně knihovnu se obrátit, knihovna FF UK mi přijde jako blízká mému dotazu. Zajímal by mne původ přísloví "S poctivostí nejdál dojdeš", kdy vzniklo a jaké jsou jeho prameny, resp. co o něm píše literatura (co znamená, i když jej chápu). Děkuji a zdravím.

Odpověď

Dobrý den,

přísloví „S poctivostí nejdál se dojde“ je přísloví české (resp. staroslovanské), vyskytuje se také ve slovinštině: „Kar je pošteno, nardalje terpí.“

František Ladislav Čelakovský ho zmínil ve svém díle Mudrosloví národu slovenského ve příslovích z roku 1852.

Internetový odkaz na toto dílo najdete zde: http://archive.org/stream/mudroslovnrodus01elgoog/mudroslovnrodus01elgoog_djvu.txt

Pramen: Mudrosloví národu slovanského ve příslovích : připojena je též sbírka prostonárodních českých pořekadel / uspoř. František Ladislav Čelakovský. Praha : LIKA KLUB, 2000. 917 s.

Jeho význam vysvětluje moderní slovník češtiny:

S poctivostí nejdál dojdeš. = Poctivým jednáním dosáhneš nejvíce.

Pramen: Slovník současné češtiny. Lingea, 2011. ISBN: 978-80-87471-27-2.