S kterou zemí se dá nejlépe srovnat Česká republika?

Text dotazu

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, která země světa se dá nejlépe srovnat s
Českou republikou - pokud jde o rozlohu, počet obyvatel, ekonomický vývoj i přírodní poměry. Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

najít stát, který by se nejvíce přibližoval České republice není, v rámci velkého množství parametrů, jednoduché. Pokud se porovná pořadí států světa v jednotlivých kategoriích na stránkách: http://www.zemepis.com/ps.php ,zdá se, že nejvíce se České republice přibližuje Portugalsko. Rozlohou je sice Portugalsko o něco větší: Portugalsko - 92 391 ( 109.místo na světě), ČR - 78 866 (114.místo na světě), ale mají podobný počet obyvatel: ČR - 10 235 455 (78.místo), Portugalsko - 10 605 870 (75.místo), HDP státu: ČR - 41.místo, Portugalsko - 40.místo, HDP na 1 obyvatele: ČR 40.místo ( 19 500 ), Portugalsko 41.místo ( 19 300 ), dále objemem dovozu a vývozu, spotřebou elektřiny, průměrnou délkou života, zalidněností aj.
Další zemí, která se v mnohých parametrech přibližuje České republice, je Litva. A to rozlohou, stupněm urbanizace, porodností a přírůstkem obyvatelstva.

Zdroj:
http://www.zemepis.com/ps.php