rybník Bezdrev

Text dotazu

Prosím o vysvětlení, odkud vzal své jméno rybník Bezdrev. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den, název rybníka Bezdrev není dnes z etymologického hlediska jasný. Prameny se shodují na tom, že nevznikl ze spojení bez + dřev. Důvodem je to, že v 15. století je doloženo psaní Bestrevký rybník ap. a do 19. století byly běžná podoba Bestrev, k Bestrevi, tj. ženký rod.
Uváděno je několik hypotetických výkladů:

1. snad z původního bystrьvь (Bystrev) s významem bystrý s nářeční změnou –y- v –e-.  (tj. bystrý potok).

2. snad ze spojení bez + strьvь (slovanské apelativum = mršina, návnada) – podle způsobu lovu v rybníce.

3. snad z nedoloženého osobního jména Bestrьvь – podle bývalého majitele.

4. Z původního Beztrv – nestálý, netrvalý.

5. Původní název podle nejstarších dokladů nebyl ale Bestrev, nýbrž rybník Bestrevský – což je patrně jméno odvozené od nějakého objektu – potoka, lesa, vsi.

Prameny:
Slovník pomístních jmen v Čechách III (Bav – Bíd), Praha: Academia 2007.

Jiří Stach: Jméno rybníka Bezdrev, Výběr z prací historického klubu při jihočeském muzeu v Českých Budějovicích 26, 1989, č. 1., 33-34.

Jaromír Spal, Jiří Stach: Záhadný Bezdrev, Zpravodaj Místopisné komise ČSAV, XXI, 1980, s. 631-637.