Rusalka

Text dotazu

Dobrý den, mluvíme-li o rusalce, hlavní hrdince opery Rusalka, jaké volíme počáteční písmeno? Obecné lingvistické poučky zůstávají na malém r (s odkazem na analogii jiných pohádkových bytostí: čert, vodník, víla...), webové stránky Národního divadla spolu s wikipedií však používají variantu s velkým počátečním písmenem - Rusalka. Jsou správné obě cesty? Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

v tomto případě vše záleží na kontextu, v jakém je slovo použito. Slovo „rusalka“ s malým počátečním písmenem je chápáno jako obecné pojmenování – výraz pro ženskou vodní démonku ve slovanské mytologii („Alexandr Sergejevič Puškin psal lidové povídky o rusalkách.“). V případě hrdinky Dvořákovy opery se ovšem nejedná o obecné pojmenování, nýbrž specifický případ, kdy takové slovo je zároveň pojmenováním konkrétní postavy. V takových případech se dá toto slovo chápat i jako vlastní jméno dané smýšlené bytosti (viz také např. „Maková panenka“, „Červená karkulka“ či „Červená Karkulka“), píšeme je tedy s velkým počátečním písmenem.

Zdroj:

Internetová jazyková příručka Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR - http://prirucka.ujc.cas.cz/

Jazykové dotazy zodpovídá i Jazyková poradna Ústavu pro jazyk český AV ČR (http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/; telefonní poradenství je bezplatné).