rodokmen

Text dotazu

Dobrý den,
zabývám se sestavením rodokmenu rodiny Vlčků. Poslední údaje mám z matrik
římsko-katolické církve z roku 1797. Ráda bych se dostala dále, myslím, že
by bylo možno najít další informace v "Soupisu poddaných podle víry", jen
nevím v kterých částech soupisu hledat... předkové pocházejí z Jižních Čech,
jmenovitě z Novosedel nad Nežárkou.

Odpověď

Dobrý den,
obyvatelé obce Novosedly nad Nežárkou k roku 1651 jsou vypsáni v Soupisu
poddaných podle víry ( Soupis poddaných podle víry z roku 1651. Bechyňsko.
3. 1. vyd. Praha : Státní ústřední archiv, 1997. ISBN 80-85475-39-1.).
V soupisu se ovšem příjmení Vlček v souvislosti s výše zmíněnou obcí
nevyskytuje.

Z vlastní zkušenosti se sestavováním rodokmenu vím, že sto let je opravdu
dlouhá doba a Vaši předci se za tu dobu mohli i několikrát přestěhovat. Je
tedy nezbytné nejprve pokračovat v pátrání v matričních zápisech. Pravdou
je, že zápisy z druhé poloviny 18. století jsou již hůře čitelné a dosti
skoupé na informace, ale věřím, že se Vám podaří ještě další předky
dohledat.

Velkou výhodou je, že Státní oblastní archiv v Třeboni již většinu matrik
digitalizoval, tudíž nemusíte trávit hodiny v badatelně archivu, ale můžete
v rodokmenu pokračovat z pohodlí Vašeho domova:
https://digi.ceskearchivy.cz/Matriky

Jak přesně při sestavování rodokmenu postupovat Vám mohou poradit
následující publikace a zdroje:

* MAKOVSKÝ, Vladimír. Hledáme své předky : na pomoc začínajícím badatelům.
Velké Meziříčí : Jupiter Club, 2010. ISBN 978-80-85089-07-3.
* PETERKA, Josef. Cesta k rodinným kořenům aneb Praktická příručka občanské
genealogie. Praha : Libri, 2006. 137 s. ISBN 80-7277-307-0.
* SVOBODA, Vladimír. Minimum o rodokmenu. Praha : Olympia, 1998. 78 s. ISBN
* ŘÍČAŘ, Kristoslav. Občanská genealogie. Praha : IZ, 2000. 136 s. ISBN
* MAREČKOVÁ, Marie. Příručka praktické genealogie : jak sestavit
rodokmen.Praha ; Litomysl : Paseka, 2005. 193 s. 80-7185-769-6.
* ŘÍČAŘ, Kristoslav. Úvod do genealogie : kdo jsou moji předkové a odkud
přišli? Praha : Horizont, 1995. 94 s. ISBN 80-7012-082-7.
* Genea: http://www.genea.cz/