Rejstřík Berní ruly z roku 1651

Text dotazu

Dobrý den,
prosím Vás o vyhledání příjmení Venzara a Vincenci v obci Svratouch ve jmenném rejstříku Berní ruly nebo Soupisu poddaných podle víry. Za Vaši odpověď předem děkuji.

Odpověď

Dobrý den,
generální rejstřík k Berní rule z roku 1654 bohužel neuvádí žádnou Vámi zmíněnou osobu z obce Svratouch.

Příjmení Venzara byste v rejstříku hledal marně. Nejbližší uvedené příjmení je Venzjara, konkrétně:
* Venzjara, Tobiáš, (Hradecko), Třebechovice pod Orebem , panství Opočno, krejčí

Taktéž příjmení Vincenci nebylo do Berní ruly z roku 1654 zaneseno. Nejbližší uvedená příjmení jsou:
* Vincenc, Jiřík (Hradecko), Kamenice, panství Opočno, zahradník
* Vincens, Václav (Bechyňsko), Horní Cerekev, panství Horní Cerekev, soukeník
* 3 x Vincentz (v oblasti Bechyňska) z obcí Lomy a Suchdol nad Lužnicí

Berní rula z roku 1654 se ovšem nedochovala zcela v úplnosti. Je tedy možné, že osoby uvedených příjmení žily, pouze záznam o nich nebyl pro Berní rulu vyhotoven nebo se nedochoval.

Použité zdroje

 * ČERVENÝ, Václav, ed. a ČERVENÁ, Jarmila, ed. Berní rula: generální rejstřík ke všem svazkům (vydaným i dosud nevydaným) berní ruly z roku 1654 doplněný (tam, kde se nedochovaly) o soupis poddaných z roku 1651. 1. vyd. Praha: Libri, 2003. 2 sv. ISBN 80-7277-058-6.