Rapallská smlouva

Text dotazu

Smlouva z r. 1922 mezi Německem a SSSR

Odpověď

Vážený pane (...),

Rapallská smlouva z 16. dubna 1922 umožnila obnovení standardních diplomatických styků mezi Německem a sovětským Ruskem. Dále se obě strany vzájemně zřekly náhrad způsobených válečnými výdaji a škodami.

Téma je jak na vědecké, tak na populárně-naučné úrovni již dopodrobna prozkoumáno, a proto vás odkazuji na velký výběr informačních zdrojů, ať už v elektronické, či tištěné podobě.

Jsou to například příslušné články na anglické i české Wikipedii

https://en.wikipedia.org/wiki/Treaty_of_Rapallo_(1922)

https://cs.wikipedia.org/wiki/Rapallsk%C3%A1_smlouva_(1922)

Článek na české Wikipedii čerpá z rozsáhlejšího materiálu z časopisu Historický obzor:

Dufek, Pavel. Rapallská smlouva. Historický obzor, 1996, 7(1/2), s. 24-29. ISSN 1210-6097.

O Rapallské smlouvě vyšel i článek v dalším populárně-naučném periodiku zaměřeném na historii:

Uhlíř, Dušan. Dobře utajená schůzka v Rapallu. Přísně tajné! : literatura faktu č. 6 (2013), s. 51-55.

Dále se o smlouvě můžete dočíst prakticky v každé knižní publikaci, která se věnuje meziválečné evropské politice, nebo také v biografiích hlavních aktérů smlouvy, sovětského lidové komisaře pro zahraniční věci Georgije Čičerina a německého ministra zahraničí Walthera Rathenau.