Ragtime

Text dotazu

Dobrý den, můžete mi poskytnout nějaké základní informace o hudebním stylu ragtime? - období vzniku, místo (pokud se třeba jedná o nějaké konkrétní město?), přijala ho společnost? atd. Existuje nějaká literatura přímo o ragtime? Děkuji

Odpověď

Ragtime je charakteristicky instrumentalni sloh (zvlaste klavirni), ktery vznikl v USA koncem 19. stoleti. Leva ruka udrzuje presny rytmus (pravidelne stridani basu a akordickeho prizvukovani), prava ruka hraje synkopovanou melodii. Ragtime je rovnez oznaceni skladby, v niz se tento zpusob hry vyskytuje. Melodicky a harmonicky vychazel ragtime z evropske hudby, kterou zpetne ovlivnil i ve vazne tvorbe (Stravinskij, u nas E. Schulhoff).
Nejvyznamnejsi interpret a skladatel je Scott Joplin (1868-1917)
Zdroj: Mala encyklopedie hudby. Praha: Supraphon, 1983.
Ragtime je prvni afroamericky styl, ktery ovlivnil cely svet. Kde přesně ragtime vznikl, se neví, ale mluví se především o St. Louis a Chicagu. Největší hitem byl track "Maple Leaf Rag" od Scota Joplina.
O ragtime se hovori jako o cernosskem klavirnim stylu, ktery byl prevzaty do jazzu. Nekdy je nazyvan predjazzovym stylem.
Heslo ragtime v elektronickem slovniku:
http://www.fraus.cz/e_produkty/slovniky/iss/r.pdf
Z tistenych zdroju (clanky a knihy) uvadim napr.
Sto let plných muziky / Lubomír Dorůžka Lidové noviny. -- ISSN 0862-5921. -- Roč. 6, č. 35 (19930212), s. 12

[The Joy Of Joplin] / Jan Beránek Harmonie. -- ISSN 1210-8081. -- Roč. 7, č. 5 (1999), s. 51

Připomínka nevyčerpatelných zdrojů / Michal Huvar Gramorevue. -- ISSN 0323-0783. -- Roč. 28, č. 12 (1992), s. 9

King of ragtime : Scott Joplin and his era / Edward A. Berlin Oxford : Oxford University Press, 1994