původ zkratky OK

Text dotazu

Dobrý den,
zajímal by mě původ a význam zkratky OK.
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

slovo „OK“ (jeho varianty jsou: „O.K.“, „ok“, „okay“) je používáno ve významu „v pořádku“. Jeho vznik je datován do období 1838-1839, kdy se v hovorové mluvě v Bostonu a New Yorku rozšířila móda na používání zkratek běžných frází, založených na úmyslných legračních překlepech či záměrně chybném pravopise (např. „K.G.“ pro „no go“, bázující na stejné výslovnosti slov „no“ a „know“). V případě OK se jednalo o zkratku z „oll korrect“, ve správné a spisovné angličtině tedy „all correct“ – „všechno správně“.

Zkratka OK je jedinou nadále používanou takto vzniklou zkratkou. K jejímu rozšíření v angličtině patrně přispělo využití ve volební kampani demokratického prezidenta Martina Van Burena, který se v r. 1840 snažil o znovuzvolení. Van Burenovi newyorští příznivci používali slovo „OK“ jako volební slogan, jenž měl být zároveň hravou aluzí k prezidentově přezdívce Old Kinderhook.

Zdroje:

Holub, J. – Lyer, S.: Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. Praha : Státní pedagogické nakladatelství, 1992.

Online Etymology Dictionnary – http://www.etymonline.com