Původ slova VĚŽ

Text dotazu

Etymologie slova "věž"

Odpověď

Dobrý den,

Český etymologický slovník uvádí výklad slova VĚŽ takto:

Věž, věžička, věžový, věžovitý, věžák.

Staročeský věžě – věž, vězení

Dolnolužický wjaža – dům

Polsky wieza – věž

Staroruský véža – přístřešek, obytný vůz, věž

Slovinský véža – předsíň

Praslovanské věža se obvykle spojuje s vezti, původní význam by byl zachován ve staroruském „obytný, krytý vůz“. Odtud pak asi jednak „přístřešek“, jednak „pojízdný kryt“ a z toho pak na většině západoslovanského a východoslovanského území „vyvýšená obranná stavba“

Pramen:

REJZEK, Jiří. Český etymologický slovník. Voznice : Leda, 2012. ISBN 978-80-7335-296-7. Heslo „věž“, s. 709.

Podrobnější výklad zde:

MACHEK, Václav. Etymologický slovník jazyka českého. Praha :  Nakladatelství LN, 1997. ISBN 80-7106-242-1.