Původ slova \"úterý\", \"sobota\" a \"neděle\"

Text dotazu

Prosím, můžete zjistit původ slova \"úterý\", \"sobota\" a \"neděle\"? Velmi by mne to zajímalo, ale bohužel nemůžu nikde tyto informace najít i přesto, že tato slova patří ke nejfrekventovanějším slovům českého jazyka.

Odpověď

Výklad slov co do původu najdete v etymologických slovnících. Tři základní pro češtinu jsou:

1. Český etymologický slovník / Jiří Rejzek. -- Vyd. 1.. -- Voznice : Leda, 2001. -- 752 s. ; 22 cm

2. Etymologický slovník jazyka českého / Václav Machek. -- Fotoreprint 3. vyd. z roku 1971. -- Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1997. -- 866 s. ; 24 cm

3. Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím / Josef Holub, Stanislav Lyer. -- 4. vyd.. -- Praha : SPN, 1992. -- 483 s. ; 21 cm

On-line existuje slušný slovník v angličtině: http://www.etymonline.com/.

Konkrétně: výklad slova úterý najdete v archivu služby Ptejte se knihovny. Slovo sobota vychází z hebrejského šabbath. Výklad najdete v uvedeném on-line slovníku pod heslem sabbath. Slovo neděle podle citovaných slovníků znamená den, kdy se nedělá.