původ slova Říp

Text dotazu

Dobrý den, prosím Vás o vysvětlení původu slova hora Říp. Děkuji.

Odpověď

Dobry den, puvodem jmena Rip se zabyvalo mnoho badatelu. Dnes se obecne uznava, ze bylo prejato z germ. *rip- 'hora, skala'. V Kosmove kronice napsane okolo roku 1120 cteme: circa montem Rip inter duos fluvios, ... v nem. prekladu Dalim. rym. kroniky z l. 1330-1346 von den Reifin (v rkp. bylo greifin, ale g bylo setreno).
Ve tvaru Reif u nem. Dal. videli souhl. posun a zmenu i>ei a proto se domnivali, ze se v okoli Ripu udrzely zbytky Markomanu az do nem. kolonizace v 13. stol. Vhodnejsi je prosty vyklad, ze pristehovali Nemci slyseli ceske jm. *Rip a pozmenili je podle nektereho slova nemeckeho, napr. rif 'breh, kraj' (...praotec Cech a jeho lid usadili se v kraji okolo Ripu).

Zdroj: PROFOUS, Antonin: Mistni jmena v Cechach jejich vznik, puvodni vyznam a zmeny. Di.3. M-R. Praha: Ceska akademie ved a umeni ,1951. S. 566.