Původ slova prkno

Text dotazu

Zajímal by mne vznik slova PRKNO.

Odpověď

Dobrý den,

podle nám dostupných etymologických slovníků se slovo - prkno - vyskytuje pouze v češtině, pochází zřejmě ze severogermánských jazyků,  brík = prkno (staronorština), brik = nízká dřevěná stěna (norština), brík = trám (islandština). Kdy a jakou cestou bylo do češtiny přejato se, bohužel, neví.

Vyskytovalo se už ve staročeštině (prknář = řemeslník vyrábějící prkna, prkenice = dřevěné desky na písemnosti). Dodnes se používá v různých významech, např. divadelní prkna = jeviště, prkýnka = lyže, být na prkně = být mrtvý atd.

Použité zdroje:

Český etymologický slovník / Jiří Rejzek. -- Vyd. 1. -- Voznice : Leda, 2001. -- 752 s.

Etymologický slovník jazyka českého a slovenského / Václav Machek. -- 1. vyd. -- Praha : Academia, 1968. -- 627s.

Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. / Josef Holub, Stanislav Lyer. -- 2. vyd. -- Praha : Státní pedagogické nakladatelství, 1978. -- 527 s.

Malý staročeský slovník : příručka ke studiu na filozofických a pedagogických fakultách / Jaromír Bělič, Adolf Kamiš, Karel Kučera ; dodatek... Václav Křístek. -- 1. vyd. -- Praha : Státní pedagogické nakladatelství, 1979. -- 707 s.

Můžete se také obrátit na jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna).