Původ slova potentát

Text dotazu

Dobrý den, tuhle jsme s tátou narazili na nepříliš často užívané české slovo - potentát - a nenapadlo nás, z čeho mohlo vzniknout. Díky.

Odpověď

Dobrý den,

podstatné jméno potentát je zastaralý expresivní výraz pro panovníka (vladař, císař, králové, mocnář). Hovorově expresivně se používá pro označení velkého pána, vysokého hodnostáře, představeného. V hanlivém významu se používá jako výraz odsudku, znevažování. Příklad z literatury: Josef je divný potentát (K.V. Rais).

Slovo bylo přejato přes němčinu (Potentat = vladař) z francouzštiny (potentat = vladař), původně znamenal „svrchovanost, nejvyšší moc“. Původ je ze středolatinského „potentatus“, které vzniklo  z klasicky latinského potens (=mocný, schopný). Podstatné jméno potentia pak má význam síla, moc, vláda a také vliv.

Použité prameny:

REJZEK, Jiří. Český etymologický slovník. Voznice: Leda, 2001, s. 492. ISBN 80-85927-85-3.

Slovník spisovného jazyka českého. 4. díl, P - Q / [zpracoval Bohuslav Havránek]. 2. nezm. vyd. -- Praha: Academia, 1989, s. 333.

http://www.rozhlas.cz/regina/slova/_zprava/potentat--78406