Původ slova "páně"

Text dotazu

Dobrý den,
zajímalo by mě, jak vznikl přivlastňovací tvar "páně" (např. ve spojení léta Páně)a zda je toto slovo izolované, nebo se podobné tvary v minulosti tvořily pravidelně.
Moc děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

Malý staročeský slovník podává výklad slova páň, páňě takto:

páň, páně (přivlastňovací přídavné jméno, jmenný tvar) páně, pánův: jest-liť páně dědina, člověk jest boží; boží, Páně

Pramen: BĚLIČ, Jaromír – KAMIŠ, Adolf – KUČERA, Karel: Malý staročeský slovník. 1. Vyd. SPN Praha 1979.

Další podrobnější výklad slova nedokážeme stručně interpretovat, proto doporučujeme prostudovat slovníková hesla z těchto publikací:

GEBAUER, Jan. Historická mluvnice jazyka českého, díl III, tvarosloví, I. skloňování. 2. vyd. Praha, NČSAV, 1960.

PETR, Jan – NĚMEC, Igor. Staročeský slovník. Paběničský - pravý. Praha, Academia, 1996.