Původ slova Čech a Čechové

Text dotazu

Dobrý den, prosím o informaci, jaký je původ slov Čech a Čechové, jak se vyvíjel pravopis těchto slov.

Odpověď

Dobrý den, v nám dostupných pramenech se nám podařilo zjistit toto:
Josef Dobrovský odvozoval původ slova Čech od četi t.j. počínati, některé slovníky předpokládají souvislost s kořenem "čel-" obsaženým v pojmech "čeleď", ale i "člověk" (rusky "čelověk"). Tímto způsobem dojdeme k výkladu "sví lidé", "naši", "našinci".
V každém případě bychom Vám doporučili obrátit se s tímto dotazem také na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR
(http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna).

Informace čerpány z:
Slovník naučný / Redaktor: dr. Frant. Lad. Rieger. -- Nové vydání. -- V Praze : I.L. Kober, 1885-1890. -- 12 sv.

Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení / Vladimír Mates. -- Vyd. 2.. -- Praha : Epocha, 2002. -- 319 s.