Původ příjmení Mospan

Text dotazu

Dobrý den,

   nikde nemůžu nalézt původ příjmení Mospan, které se vyskytuje v našem rodokmenu, můžete mi prosím pomoci?
   Děkuji a přeji hezký den.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Mospan je opravdu v České republice velice vzácné. Podle stránky Forebears, která mapuje četnost příjmení, žijí na našem území momentálně tři lidé s tímto jménem. Podobná situace je v okolních státech (Německo, Polsko, Slovensko). Jiné stránky dokonce uvádějí k příjmení ,, Mospan "  na našem území četnost nula, oproti rovněž vzácným, podobně znějícím příjmením - ,, Mošpan ", ,,Mošpán " .

 V celém světě žijí momentálně necelé 3000 nositelů příjmení ,,Mospan" . Pozoruhodná je především četnost tohoto příjmení na Ukrajině ( 1,792 osob ), což je k celkovému počtu vysoký poměr. Druhá nejvyšší četnost tohoto jména je v Rusku, vyšší počet je také v okolních státech (Moldavsko, Bělorusko ) a pak v zemích s vysokým podílem historické imigrace (USA, Argentina, Kanada).

Vše nasvědčuje tomu, že se jedná o příjmení slovanského (východoslovanského ) původu - "МОСПАН"

Sovremennyje russkije familii / A.V. Superanskaja, A.V. Suslova. -- Moskva : Nauka, 1981 http://forebears.io/surnames/mospan

V literatuře zaměřené na původ a význam českých příjmení ( kde obvykle nacházíme i ta málo obvyklá ), jméno Mospan vůbec nenacházíme. Ani české etymologické slovníky neobsahují žádné podobné slovo (,, mos ",  ,, mospa ") Proto je pravděpodobné, že se jedná o jméno cizího původu. Proto bohužel nejsme schopni vyložit význam tohoto jména.

Náročnější výklad by Vám snad poskytla Jazyková poradna Ústavu pro jazyk český AV ČR

http://ujc.avcr.cz/jazykova-poradna/zakladni-kontakty.html

Použité zdroje

Naše příjmení / studie od Ant. Kotíka. -- V Praze : A. Kotík, 1894.

Naše příjmení / Dobrava Moldanová. -- Vydání čtvrté (třetí v Agentuře Pankrác). -- Praha : Agentura Pankrác, s.r.o., 2015 Jména tajemství zbavená, aneb, Příjmení pod mikroskopem / Vladimír Mates. -- 1. vyd.. -- Praha : Epocha, 2004 Stručný etymologický slovník jazyka českého : se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím / Josef Holub, Stanislav Lyer. -- 1. vyd.. -- Praha : Státní pedagogické nakladatelství, 1967 Etymologický slovník jazyka českého / Václav Machek. -- 5. vyd.. -- Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2010