původ příjmení Mašek

Text dotazu

Chtěla bych se zeptat na původ příjmení Mašek

Odpověď

Příjmení Mašek – 63. nejrozšířenější české příjmení, osmé nejčastější od M, v ČR 11 230 Mašků.

Toto příjmení patří do kategorie těch jmen, jež byla odvozena ze jmen osobních (křestních). Největší část zřejmě od Matěje, Matouše, Matyáše = dnešní varianty téhož biblického (přesněji hebrejského) jména Mattithjáh – které mělo význam Boží dar.

Známé osobnosti s tímto příjmením:

M. Václav (1893-1973) grafik, knižní ilustrátor, malíř

M. Josef (1908-1994) lékař, internista, podíl na základech naší gastroenterologie

Mašková Hana (1949-1972) krasobruslařka, mistryně Evropy 1968

M. Václav fotbalista pražské Sparty a národního mužstva.

Čerpáno z: Mates, Vladimír. Jména tajemství zbavená : malá domácí encyklopedie 250 nejčastějších příjmení. Praha : Epocha, 2002. 319 s. ISBN 80-86328-10-4.