původ příjmení Klimek

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych zjistit původ příjmení "Klimek". Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

dle příručky "Naše příjmení" od Moldanové, D. vzniklo příjmení Klimek/ Klimková ze jména Kliment, tedy ze slovanské podoby osobního jména Klement = vlídný, laskavý, milostivý.

Ke dni 31.1. 2010 žilo v České republice 1377 osob s příjmením Klimek / Klimková. Z toho 684 mužů a 693 žen. Nejčastěji v Kyjově, Třinci či Ostravě.

Zdroje:

* MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.))

* Kde jsme: http://www.kdejsme.cz/