Původ příjmení Helmich

Text dotazu

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, odkud pochází příjmení Helmich v ČR. Zajímá mě cokoliv co by se dalo zjistit, jak jsme se sem dostali, kde jsme byly předtím atd. Předem moc děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

 příjmení Helmich pochází podle příručky „Německá příjmení u Čechů“ ze středoněmeckého území. První část jména „Helm“ znamená helma/maska a koncovka je pravděpodobně odvozenina z wich/wig = svatý, původní znění příjmení mohlo v Německu být Helmwicus, v České republice se objevuje ještě se dvěma „L“ (Hellmich).

Podle webu https://www.nasejmena.cz/nj/cetnost.php?id=106029&typ=prijmeni je toto příjmení rozšířeno především v Čechách, zejména ve Středočeském kraji.

Použité zdroje: BENEŠ, Josef. Německá příjmení u Čechů. Vyd. 1. Ústí nad Labem: Univerzita J.E. Purkyně, 1998. 2 sv. Acta Universitatis Purkynianae. Slavogermanica; 34-IX. ISBN 80-7044-212-3.

MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vydání čtvrté (třetí v Agentuře Pankrác). Praha: Agentura Pankrác, s.r.o., 2015. 229 stran. ISBN 978-80-86781-26-6.