puvod prijmeni

Text dotazu

Zajima mne puvod rodinneho jmena KARELA. Tohle
jmeno se prevazne vyskytuje v Cechach na Caslavsku, ale je take castecne
roztrousenou v Cechach a na Morave.
V nasi rodine se tvrdi, ze puvodni jmeno vzniklo ze jmena italskeho
pristehovalce v 16-tem stoleti a je take zapisovano v cirkevnich knihach v
puvodnim zneni t.zn. CARELLA a mnoha dalsich obmenach. Zacatecni pismeno C
se postupem casu zamenilo za K a dvojite LL se take vytratilo.
Pri rodopisnem badani se italsky vznik jmena take castecne i kdyz ne zcela
na 100% potvrzuje. Dolozene pribuzni tehoz jmena se vyskytuji jako dalsi
generace vystehovalcu z Caslavska na pr. i USA. Tam pouzivaji jak puvodni
zneni jmena Carella tak i "ceske" Karela.

Odpověď

Dobry den,

o vzniku prijmeni vyslo u nas nekolik knih a i kdyz Vase prijmeni neni zcela obvykle, je uvedeno v:

MOLDANOVA, Dobrava. Nase prijmeni. Praha: Agentura Pankrac, 2004.

Karel - osobni jmeno ze staronemeckeho Kar(a)l = svobodny muz, chlap; Karela, Karella, Karelka, Karelta, Karen, Kares, Karla

slovo karela je take v nekterych jazycich pojmenovanim pro bitter meloun, viz Family - Cucurbitaceae

Names:

Hindi - Karela

English - Bitter Gourd

Sanskrit - Karavella

Bengali - Karela

Marathi - Karle

Kannada- Hagal

Tamil - Pakal, Pavakka

Malayalam - Kaippakaya

Bitter Gourd is a tropical vegetable and is widely grown in places like India, China and neighbouring countries. It is a nutrient vegetable which contains Calcium, Phosphorus, Iron, Vitamin C and also Vitamin A, B1 and B2.It is a excellent tonic for the skin and its disorders such as itches,, rashes, and eruptions, hives and nettlerash, acne, pimples and blood boils, scabies, ringworm, even psoriasis. It is also used for patients with Diabetes and Piles.

Toto oznaceni pro meloun uvadi i volna elektronicka encyklopedie na internetu Wikipedia, viz http://en.wikipedia.org/wiki/Bitter_melon . Je tedy docela mozne, ze Vase jmeno melo prazaklad treba v oznaceni tohoto plodu.

Jak vzniklo prijmeni onoho italskeho pristehovalce, o kterem se zminujete, neni znamo. Spis si myslim, ze od Karel - svobodny muz, je ale mozne, ze zaklad je tez z oznaceni melounu. Zda napred vznikl nazev pro meloun nebo meloun ma nazev napr. podle cloveka, ktery se jmenoval Carella a pestoval melouny, asi nezjistime.

Ze statistik cetnosti prijmeni v Ceske republice Ministerstva vnitra Ceske republiky http://www.mvcr.cz/ vyplyva:

Karela - na 13690. miste cetnosti v CR, nositelu muzske podoby tohoto prijmeni je v CR - 54

Karella - na 57108. miste, muzu - 5

Podobu s C statistika neuvadi. Osobne bych se priklanela k Vasemu vysvetleni zmeny C na K a misto dvou l psani jen jednoho. Pokud byste ale chtel odbornejsi vysvetleni gramaticke zmeny v psani tohoto slova, muzete se obratit na Jazykovou poradnu Ustavu pro jazyk cesky AV CR http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna .