Původ příjmení

Text dotazu

Dobrý den,

Ráda bych zjistila původ příjmení Slováková

Odpověď

Dobrý den,

původní oblastí příjmení Slovák/Slováková je Valašsko. Dnes nejvíce obyvatelek s příjmením Slováková žije v Rožnově pod Radhoštěm, a to celkem 94 osob. V České republice příjmení Slováková nosí 1433 žen.

Jméno vychází z označení člověka pocházejícího z Moravského Slovácka nebo ze Slovenska a řadí se tak mezi jména označující původ nebo národ (Slovák, Slováček, Slezák, Moravec, Morávek, Hanák, .)

Použité zdroje

http://www.kdejsme.cz/prijmeni/Slov%C3%A1kov%C3%A1/hustota/

KNAPPOVÁ, Miloslava. Naše a cizí příjmení v současné češtině. Liberec: Tax Az Kort, 2002. 256 s. ISBN 80-238-8173-6.

KOTÍK, Antonín. Naše příjmení: studie ku poznání příjmení českoslovanských, s ukázáním jejich hojnosti, rozmanitosti a namnoze zvláštního rázu a s pokusem o vysvětlení jich původu a smyslu. Nové vyd. V Praze: Nákladem Jana Kotíka, 1897. 288 s.

MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 3., (2. v Agentuře Pankrác). Praha: Agentura Pankrác, 2010. 229 s. ISBN 978-80-86781-14-3.