Původ názvu obce Káraný

Text dotazu

Původ názvu obce Káraný.

Odpověď

Dobrý den,

k původu názvu obce Káraný se v publikaci od Antonína Profouse, Místní jména v Čechách, píše toto: "Jméno Káraný měl prvotně mezi lesy toušeňskými dubový, vlhký les, kde byla chována černá zvěř pro lovy. Káraný tedy označovalo les, kde bylo přísně káráno (trestáno) kácení stromů a lovení zvěře".
Zdroj: PROFOUS, Antonín. Místní jména v Čechách: jejich vznik, původní význam a změny. Díl II., Ch-L. Praha: Česká akademie věd a umění, 1949.