Původ příjmení Edl

Text dotazu

Dobrý den. Prosím o původ příjmení Edl(ová). Děkuji

Odpověď

Odpovídám na Váš dotaz položený prostřednictvím služby Ptejte se knihovny 16.3.2017.

Příjmení Edl pochází z německého Edel(e) též Edler– drahý, ušlechtilý, urozený, šlechtický, drahocenný, vzácný, drahý, ryzí.

Německo-český, česko-německý slovník. 6. dopl. vyd. Praha: Fin, 2005, s. 137.  Slovníky. ISBN 80-86002-74-8.
Signatura. Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje (dále jen SVK PK): 31B17741

V titulu:
HORNUNG, Maria. Lexikon österreichischer Familiennamen. 1. Aufl. Wien: ÖBV & HPT, 2002. 150 s. ISBN 3-209-03791-4. Ve fondu Rakouské knihovny SVK PK se signaturou: 31B4063 je na s. 46 uvedeno: „Edel, Edl Ableitung von einem altdeutschen Personennamen mit Stammwort Adal-, Edil- „edel“ „.

Dále v:
KOHLHEIM, Rosa a KOHLHEIM, Volker. Duden Familiennamen: Herkunft und Bedeutung. Mannheim: Dudenverlag, ©2005. 960 s. ISBN 3-411-70852-2. Ve fondu Německé knihovny se signaturou: 31B25417 je na s. 211 uvedeno:
Edel(e): I.Übernamen zu mhd. edel(e) -von gutem Geschlecht, adlig, edel; ausgezeichnet in seiner Art, herrlich-. 2. Vereinzelt kann diesen Familiennamen eine Kurzform von - Albrecht zugrunde liegen. 3. Für das niederdeutsche Gebiet kommt gelegentlich eine abteilung von dem wiblichen Rufnamen Edele – Edelheid (-Alheit) infrage.  : So ist i.j. 1348 Heinrich Vornedelen (von der Frau Edele) in Wernigerode überliefert.

A v témže titulu pak ještě na s. 212: Edler: - Edel(e): (I.)

Také v:
KRAUSE, Konrád. Die jüdische Namenwelt. Essen: Essener Verlagsanstalt, 1943. 196 s. je na s. 20 uvedeno: Edel, Edle – židovské ženského jméno v německy mluvících zemích patří do skupiny jmen odkazujících na fyzické a psychologické charakteristiky, ve zdrobnělé variantě Edlin, jsou varianty německého edle, tamtéž na s. 76 a 158 – Edel stehen Edelmann, Edler, Edelheim, Edelmuth.

Použité zdroje

Souborný katalog ČR a elektronický katalog SVK PK