původ jména Adéla a příjmení Kopecký/ Kopecká

Text dotazu

Dobrý den,
obracím se na vás s prosbou o zjištění původu jména Adéla a původu příjmení Kopecký/á. Již jsem zjistila, že Adéla pochází ze starogermánského Adelheid. Potřebovala bych například vědět, kdy byla první písemná zmínka o tomto jménu v Čechách, nebo jiné zajímavosti. U příjmení Kopecký/á jsem se již dozvěděla, že patří do skupiny příjmení vzniklých podle místa bydliště a že tedy Kopečtí bydleli na kopci. Zde bych potřebovala vědět cokoliv jiného.
Děkuji za pomoc.

Odpověď

Dobrý den,

bohužel Vás asi příliš nepotěšíme, ale můžeme pouze dodat, že u jména Adéla se jedná o osamostatněnou zkráceninu germánského jména Adelheid (z Adelheidis) = bytost ušlechtilá, vznešených způsobů, postavy. Staročeskou podobou tohoto jména je Adléta. Za českou vlasteneckou podobu jména se považovala Šlechtislava. Co se týče první písemné zmínky o tomto jménu, bohužel není tato informace pro nás dohledatelná. A obáváme se, že není vůbec dohledatelná, ani po náročném bádání v archivních historických pramenech. Není nám známo, že by někdo zpracoval takové údaje. Možná byste mohla spíše zjistit z matrik jak bylo toto jméno v nějakém období časté (oblíbené). Podle statistik ze serveru www.nasejmena.cz v roce 2012 žilo v České republice 38847 osob s jménem Adéla. Je na 71. místě v "tabulce" nejčastějších jmen v ČR. Věkový průměr žen, které mají toto jméno je 14 let. Nejvíce osob s tímto jménem pak žije v Praze, Ostravě, Brně či Olomouci. Další podrobnosti ze statistik najdete na zmíněném serveru.

K příjmení Kopecký/á už můžeme dodat pouze to, že podle zmíněných statistik žilo v roce 2012  v ČR 14193 osob s příjmením Kopecký. Z toho 6821 mužů a 7372 žen. Nejvíce Kopeckých byste pak mohla potkat v Praze, Chrudimi, Hradci Králové či Brně. Věkový průměr mužů s tímto příjmením je 41 a u žen  44 let.