puvod jmen

Text dotazu

Dodrý den ,
chtela bych se zeptat na puvod a význam techto názvu a jmena
Veleslavín , U Sadu (ulice ) a Frýbort.

Odpověď

Dobrý den,

Příjmení /"Frýbort"/ mohlo vzniknout ze staročeského slova /"frívort"/ - "vydatná snídaně" nebo z osobního jména /"Friebert"/ (se změnou /"- e -"/ na /"- o -"/).

Dle statistik Ministerstva vnitra (stav ke dni 28. 5. 2007) žije na území ČR 180 mužů a 207 žen s příjmením Frýbort / Frýbortová.

Místní jméno /"Veleslavín"/ vzniklo zřejmě z původního osobního jména /"Veleslav"/.

Bohužel, nepodařilo se nám najit informaci o původu názvu ulice /"U Sadu"/.

Zřejmě ulice byla pojmenovaná podle sadu, který se nacházel v okolí.

Zdroje:

* Moldanová, D.: Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2004

* Beránek, B. - Podobský, M. - Tryml, M. - Zavřel, J. (edd.): Kniha o Praze 6. Praha: Vydavatelství a nakladatelství MILPO, 2004