puberta

Text dotazu

Jak vzniklo slovo puberta - puberťák a kdy se začalo používat?

Odpověď

Dobrý den,

výraz "puberta" neboli pohlavní dospívání vznikl z latinského "pubertas" od "pubes", což znamená dospělý, zletilý.

Informace byly čerpány z publikace: HOLUB, Josef; LYER, Stanislav. Stručný etymologický slovník jazyka českého. Praha: SPN, 1978. ISBN 80-04-23715-0.

Bohužel se nám nepodařilo zjistit, kdy se toto slovo začalo používat, zřejmě by to bylo na podrobné bádání. Zjistili jsme pouze, že tento výraz, ale ve formě "pubertas" je použit již v Ottově slovníku naučném z roku 1903. Možná by Vám poradili v Ústavu pro jazyk český, http://www.ujc.cas.cz.