Protektorátní vydání Čapka

Text dotazu

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak je možné, že za protektorátu vyšly u Fr. Borového Karlu Čapkovi (zřejmě) sebrané spisy, jako někdejšímu \"veřejnému nepříteli číslo dvě\" na seznamech gestapa. S tím souvisí můj další dotazí dotaz - mám ve své knihovně vydání Života a díla skladatele Foltýna, v jehož tiráži je uveden rok vydání 1941, stejně jako na obálce. Katalog NK mi ale najde pouze vydání z roku 1939 a 1940, jak je to možné?

Odpověď

Podle bibliografie Karla Čapka (Bibliografie Karla Čapka : (soupis jeho díla) / Boris Mědílek ... [aj.] ; úvod Jiří Opelík. -- 1. vyd.. -- Praha : Academia, 1990. -- 658 s. ; 24 cm) vycházel Čapek za protektorátu právě do r. 1941. Když se podíváte blíže, najdete v bibliografii záznamy o zásazích cenzury (např. položka č. 3675). Po r. 1941 Čapek již nevycházel. Lze to vysvětlit změnou poměrů a přitvrzením ze strany Němců. V r. 1941 přijíždí do Prahy Heydrich, následuje atentát a další represe. Čapek kromě toho zemřel v r. 1938, jeho dílo tedy nemuselo být přímo v centru pozornosti. Cenzura do r. 1941 poze kontrolovala, selektovala. Např. Matka po r. 1938, za protektorátu, již nevyšla.
Co se týče spisů. Jde o Spisy bratří Čapků, v nich na základě smluv s nakladatelem Borovým vycházela díla obou Čapků. Do jisté míry to byl obchodní a reklamní postup a samozřejmě lukrativní kontrakt. Tyto spisy vycházely již za života obou autorů.
Pokud jde o vydání Života a díla skladatele Foltýna. V elektronickém katalogu NKC nejsou v současné době uvedeny všechny knihy z fondů NK před r. vydání 1996. Ty se zpětně doplňují. Kompletní údaje byste našel v lístkových katalozích Katif (http://katif.nkp.cz/). Autoři Bibliografie nicméně podotýkají, že ani NK nemá Čapkovo dílo v úplnosti, naopak se značnými mezerami. Údaje v katalozích jsou na základě tzv. povinných výtisků, jejichž získávání je někdy obtížné i dnes, nemluvě o dřívějších dobách, popř. o protektorátu.